Dzisiaj jest: 6.10.2022, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry
WYBIERZ JĘZYK

Premiera "Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr" Aneta Krasińska

Data wydarzenia: Lokalizacja: Warszawa Dodano:
Premiera "Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr" Aneta Krasińska

Powieść o prawdziwej miłości i o życiu w świecie, w którym  nic nie jest pewne i dane na zawsze. Zwłaszcza życie.
Kontynuacja znakomicie przyjętej powieści „Nauczycielka z getta”.

 

W październiku 1942 r. nikt z mieszkańców łódzkiego getta nie przypuszczał, że miasto za drutami będzie istniało jeszcze blisko dwa lata. 

W rodzinie Lewiatanów kolejne dni przynoszą więcej trudnych chwil niż dobrych. Laura zajmuje się nastoletnimi braćmi męża, którzy z dnia na dzień muszą dorosnąć. Pomagają jej w codziennych obowiązkach - przede wszystkim w zdobywaniu pożywienia. Gdy trafiają do pracy na pewnej budowie, nie wiedzą, że przyczyniają się do powstania obozu prewencyjnego dla polskich dzieci. Rodzice tych dzieci zostali uznani przez nazistów za szpiegów lub kolaborantów, a one same za degeneratów zagrażających społeczeństwu. Choć Lewiatanowie ledwie wiążą koniec z końcem, pomagają polskim sierotom, a jedną z nich otaczają szczególną troską. 

W sierpniu 1944 r. następuje likwidacja getta i wywózka Żydów do Auschwitz. Czy Laurze uda się wydostać z piekła i uniknąć kolejnego?
 

TOM 1 otrzymał nagrodę NAJLEPSZA KSIĄŻKA NA LATO w kategorii „z historią w tle” w plebiscycie organizowanym przez serwis GRANICE.PL
 

Getto łódzkie nie jest często ukazywane w literaturze pięknej. Książka Anety Krasińskiej jest jedną z niewielu opowieści osadzonych w wojennej rzeczywistości „łódzkiej dzielnicy zamkniętej”. Autentyczne wydarzenia i postaci historyczne stały się tłem do opowiedzenia uniwersalnej opowieści o człowieku postawionym w skrajnej sytuacji, który rozpaczliwie walczy o zachowanie człowieczeństwa. 
dr Adam Sitarek, centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego
 

Rozpoczynając lekturę tej powieści, upewnijcie się, że macie wystarczająco dużo czasu, ponieważ nie sposób się od niej oderwać. Autorka funduje nam niesamowitą podróż pomiędzy najciemniejsze karty historii. Polecam serdecznie! 
Edyta Świętek, pisarka „Spacer aleją Róż”, „Niepołomice”

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.