Dzisiaj jest: 8.12.2022, imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
WYBIERZ JĘZYK

"Ancymonek to swój ziomek!" oraz "Cymek i studnia tajemnic"

Autor: Adam Cichy
Kategoria/cykl: Literatura dziecięca
Stron: 76
Wydawca: Wydawnictwo AlterNatywne
Rok wydania: 2022
Ocena:
Chyba większość z nas w dzieciństwie była takim Ancymonkiem, któremu wiecznie w głowie były psoty i figle. Ja z całą pewnością do takiej grupy należałam. Wiecznie mnie wszędzie było pełno, a psotom nie było końca. Dzisiaj bardzo miło wspominam tamten czas.

Nasz bohater Cymek, to młody chłopiec, który wciąż jest żądny przygód i nie potrafi usiedzieć długo, a co najważniejsze spokojnie w jednym miejscu, dlatego wszędzie go pełno. Tam, gdzie coś się dzieje albo tam, gdzie coś się może wydarzyć, tam będzie i on, nasz urwis. Z Cymkiem bowiem nie sposób się nudzić, jego głowa jest pełna pomysłów. I choć z pozoru wygląda na wiecznego dowcipnisia, to w środku skrywa się w nim dobry chłopiec.


 
Warto prawdę o nim znać,
że się umie z siebie śmiać.
Nieraz wiele wstydu zjadł,
gdy we własne sidła wpadł.
Mówił wtedy: Tak jest, chłopie,
gdy się pod kimś dołki kopie!
Często więc bywa w rozterce,
bo ma bardzo dobre serce.
Ale co można powiedzieć,
gdy trudno w miejscu usiedzieć,
bo jakaś siła nielicha
do psikusów wciąż popycha?!Czytając tę pozycję wróciłam wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Przypomniałam sobie jakim urwisem byłam ja sama i jak często ze znajomymi wpadaliśmy na „wspaniałe” pomysły, które zawsze wprowadzaliśmy w czyn.

Adam Cichy napisał wesołe rymowanki dla dzieci. Momentami nie rymowały się aż tak bardzo, ale mimo tego całość była zabawna, a uśmiech nie schodził mi z buzi. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej poznajemy wesołe przygody Cymka, natomiast druga zabiera nas w świat, w którym Ancymonek poznaje baśniowe istoty.


Podobało mi się to, że autor w dobie dzisiejszej elektroniki, pokazuje nam, że dzieci wcale nie muszą spędzać czasu tylko przed komputerami, ale mogą go w pełni wykorzystywać na dworze. Moje dzieciństwo bowiem właśnie takie było, jeśli tylko mogłam, to cały dzień spędzałam na podwórku świetnie się przy tym bawiąc. Dzisiejsze pokolenie dzieci natomiast całe dnie spędzałoby w domu przed elektroniką. A zdecydowanie spędzanie czasu na łonie natury jest dużo zdrowsze.

 
Historia to skomplikowana rzecz,
sięgająca wieków wstecz,
do dzisiaj mało poznana,
bo wciąż jest zakłamywana.

Ci, co prawdę ukrywają,
ostatecznie przegrywają,
więc ci, synku, radę dam,
do sedna ty docieraj sam.
Wy, młodzi, jeszcze nie wiecie,
prawda pokój da na świecie.


Ancymonek to swój ziomek! oraz Cymek i studnia tajemnic to ciekawa pozycja dla młodych czytelników, która pokazuje, że w ich życiu niemalże na każdym kroku czeka na nich świetna przygoda. Że mogą łączyć przyjemne z pożytecznym, aktywnie spędzając swój czas, chociażby na psotach i figlach. Polecam.


 
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.